Konspekt do lekcji TECHNIKI
KLASA IV - V SP
Data: 11.02.2008 r.
Klasa: IV - V SP
Prowadzący: Łukasz Gajewski
Czas trwania: 2 X 45
Moduł: Papier - obróbka papieru
Dział tematyczny: Obróbka papieru: odzyskiwanie materiałów wtórnych.
Korelacja międzyprzedmiotowa: przyroda – ochrona środowiska
Temat: Świnka „Walentynka”
Czas trwania: 2 x 45 min.
CEL GŁÓWNY: Wykonanie Świnki skarbonki z okazji 14 lutego - Walentynki
Cele operacyjne:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
Wie jak wykonać Świnkę - skarbonkę z materiałów wtórnych
Wie, jak okleić balon za pomocą starych gazet
Wie jak wykonać klej z mąki i wody
Wie, jak modelować w papierze
Potrafi połączyć poszczególne elementy świnki
Rozumie, konieczność oszczędnego gospodarowania papierem
i ochrony środowiska naturalnego przez odzyskiwanie materiałów wtórnych
Utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy
Szanuje wytwory swoje oraz innych osób
Metody pracy:
Informacyjna (podająca) – wyjaśnienie;
Obrazowa – pokaz;
Czynna – zadania stawiane do wykonania;
Operatywna – metoda praktycznego działania.
Formy pracy:
- indywidualna zróżnicowana;
środki dydaktyczne i materiały pomocnicze: balon, stare czarno – białe gazety, klej klajster, stare pojemniki po jajkach, pędzelek, podstawki i pojemniki na: pędzelki oraz pojemniki na odpady, nożyki do tapet (lub w zestawie), nożyczki, korki z wody mineralnej lub po Coca-Coli, farby plakatowe.
Zasady pracy: życzliwości, poglądowości, aktywności, łączenia teorii
z praktyką.
TOK LEKCJI
I. Zajęcia organizacyjno porządkowe:
1. Powitanie
przygotowanie miejsc pracy
Sprawdzenie obecności
Przypomnienie zasad bhp obowiązujących w pracowni technicznej
II. Wprowadzenie do tematu:
Przedstawienie i omówienie zasad wykonania Świnki Walentynki
Prezentacja wykonanej Świnki
Prezentacja materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania Świnki
Zapisanie tematu na tablicy:
Temat: Świnka Walentynka
III. Opracowanie nowego materiału:
- Pokaz wykonanej Świnki
- Omówienie zasad oklejania i łączenia poszczególnych elementów Świnki
- Ćwiczenia praktyczne;
- rozdrabianie gazet
- wykonanie kleju z mąki i wody w proporcji: 2 łyżki mąki, szklanka wody, zagotowanie kleju oraz jego wystudzenie
- nadmuchiwanie balonów
- oklejanie balonów 3 warstwami gazet
- wykonanie nóżek, ryjka oraz uszu z opakowania po jajkach
- ponowne oklejanie Świnki Walentynki 5 warstwami gazet
- suszenie Świnki
- wykonanie otworu skarbonki
- malowanie
IV. Integracja wiadomości:
Omówienie zasad wykonania kleju z mąki i wody
Omówienie zasad etapowego oklejania Świnki
Omówienie zasad przyklejania charakterystycznych elementów świnki
Omówienie zasad BHP obowiązujących w trakcie wycinania otworu na skarbonce
Omówienie zasad łączenia dwóch jednakowych jakościowo materiałów Świnki Walentynki
V. zajęcia końcowe
Omówienie i ocena pracy uczniów na lekcji.
Omówienie i ocena pracy indywidualnej
Uporządkowanie miejsc pracy i pożegnanie
Kolejne etapy wykonania Świnki Walentynki
Ilustracje
Przygotuj:
Balon
Korki z butelki po wodzie mineralnej
Nożyczki
Zestaw nożyków
Wytnij z pudełka po jajkach część na ryjek
Ze starych gazet wykonaj skrawki do oklejenia balonu
Wykonaj klej z mąki i wody tzw. klajster w proporcji 2 łyżki mąki na jedną szklankę wody
Oklej balon trzema warstwami skrawków gazet i bardzo starannie wygładź poszczególne warstwy
Ukształtuj uszy, ryjek i nóżki naklejając kolejne 4 do 5 warstw gazet
Pomaluj Świnkę Walentynkę farbami plakatowymi (możesz po wyschnięciu spryskać Świnkę lakierem do włosów - nabierze wówczas połysku)
Gotowe!
Pamietaj o wycięciu otworu skarbonki przez który będzie można wrzucać do niej monety.
Świnka - Walentynka nie powinna uginać się pod naciskiem palców po nałożeniu na nią odpowiedniej ilości warstw gazet.
Miłej zabawy !!!
Koniec...
Pomysł do zajęć edukacyjnych zaczerpnięto ze strony:
http://www.abcgospodyni.pl/wielkanocne.html