KONSPEKT DO LEKCJI
TECHNIKI
DLA KL. I GIMNAZJUM
w ZSS nr 40 w Zabrzu
|
Temat:
Robot – prace w drewnie i metalu
|
mgr Łukasz Gajewski
|
Data: 04.02.2008
Prowadzący: mgr Łukasz Gajewski
Hospitujący: Dyrektor ZSS nr 40 w Zabrzu Pani mgr Barbara Heczko - Zaidler
Temat: Robot – prace w drewnie i metalu
Czas trwania zajęć: 2 x 45 minut (7 i 8 jednostka lekcyjna)
Cel ogólny: wykonanie robota
Cele operacyjne lekcji:
Wiadomości:
Uczeń:
- potrafi wykonać sprężynkę z drutu
- potrafi wykonać symetryczne i prostopadłe otworki w drewnianych koralikach
- zna podstawowe właściwości drutów stalowych
- potrafi połączyć drewniane koraliki za pomocą sprężynek metalowych
- potrafi wykonać robota według wzoru
Umiejętności:
Uczeń:
- umie prawidłowo połączyć poszczególne elementy robota
- umie prawidłowo określić położenie miejsca na otwory łączące elementy robota
- umie prawidłowo i bezpiecznie posługiwać się narzędziami: młotkiem, gwoździami, cążkami bocznymi, kombinerkami
- umie połączyć drewniane koraliki za pomocą wykonanych wcześniej sprężynek
Postawy:
- ekonomicznie wykorzystuje materiały
- dokładnie i estetycznie wykonuje pracę
- dba o narzędzia oraz ład i porządek na stanowisku pracy
Metoda pracy: pogadanka, pokaz, zajęcia praktyczne
Forma pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: gotowy robot, narzędzia ślusarskie, drut kwiaciarski, klej szybkoschnący, odzyskane kulki i klocki drewniane, przygotowane podzespoły robota do montażu
Korelacja międzyprzedmiotowa: fizyka – dźwignia dwustronna jako przykład do wyważania postawy robota
Kryteria ocen
na ocenę bardzo dobrą
- sprawnie i poprawnie wykonuje sprężynki z drutu
- umie poprawnie wykonać otworki w drewnianych koralikach
- umie prawidłowo połączyć za pomocą poszczególnych podzespołów robota
- umie prawidłowo i bezpiecznie posługiwać się narzędziami do obróbki drewna i metalu
- jakość wykonanej pracy nie budzi zastrzeżeń pod względem zgodności z projektem, estetyki wykonania
- stanowisko jego pracy jest bardzo dobrze zorganizowane
na ocenę dobrą
- wykonuje sprężynki z drutu
- wykona otworki w drewnianych koralikach
- praca jest wykonana zgodnie z projektem – może mieć drobne uchybienia, w estetyce wykonania
- ma dobrze zorganizowane stanowisko pracy i przestrzega zasad BHP
na ocenę dostateczną
- z niewielką pomocą wykonuje sprężynkę z drutu
- z niewielką pomocą nauczyciela wykonuje otworki w drewnianych koralikach
- praca odbiega w znacznym stopniu od projektu
- praca jest wykonana niedbale i mało estetycznie
- ma prawidłowo zorganizowane stanowisko pracy i stosuje się do niektórych zasad BHP
na ocenę dopuszczającą
- z pomocą nauczyciela wykonuje sprężynkę z drutu
- z pomocą nauczyciela wykonuje otworki w drewnianych koralikach
- do wykonania pracy jest niezbędna mu pomoc nauczyciela
- wykonana praca jest niezgodna z projektem lub nie dokończona
- nie potrafi zorganizować swojego stanowiska pracy
- nie umie poprawnie posługiwać się narzędziami do obróbki drewna
- nie przestrzega zasad BHP
Przebieg lekcji:
L.p.
|
ZADANIA
DYDAKTYCZNE
|
CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA
|
CZYNNOŚCI
UCZNIA
|
1.
|
Zapoznanie z tematem
i celami lekcji
|
- omawia temat zajęć
- podaje informacje na temat sposobu wykonania robota
|
- słuchają wypowiedzi nauczyciela
- oglądają wykonanego robota
- wypowiadają się na temat poszczególnych elementów składających się na budowę robota
|
2.
|
Analiza zadania
|
- podaje informacje na temat sposobu wykonania sprężynek z drutu
- podaje informacje na temat sposobu wykonania otworków w koralikach
- podaje informacje na temat wykonania połączenia koralików za pomocą sprężynek
|
- słuchają wypowiedzi nauczyciela, zadają pytania
|
3.
|
Planowanie pracy
|
- poleca przygotowanie stanowisk pracy zgodnie z przepisami BHP
|
- przygotowują stanowiska pracy zgodnie z przepisami BHP
|
4.
|
Przygotowanie do pracy
|
- podaje kryteria oceniania
- przypomina o zasadach BHP - poleca przygotowanie materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania robota
|
- słuchają
- przygotowują stanowiska
pracy wyposażając je w niezbędne materiały i narzędzia
|
5.
|
Wykonanie zadania
|
- pomaga w przygotowaniu stanowisk pracy
- wydaje materiały i narzędzia
- wykonuje pokaz wykonania robota:
*skręca sprężynki
*wykonuje otworki w koralikach
*łączy elementy
- kontroluje pracę uczniów
|
- wykonują czynności technologiczne: przycinają druciki, skręcają sprężynki, wykonują otworki w drewnianych koralikach, łączą elementy robota
|
6.
|
Ocena pracy
|
- ocenia według podanych kryteriów
|
- oglądają prace kolegów
- wypowiadają się na temat prac, wysłuchują uwag uczniów
|
7.
|
Zakończenie zajęć
|
- poleca uporządkowanie swoich stanowisk pracy oraz pracowni
- podsumowuje lekcję
|
- porządkują stanowiska pracy
|
Przykład pracy
Materiały, narzędzia oraz produkt końcowy:
- drucik kwiaciarski o średnicy Ø 0,1mm,
- drewniane koraliki w kształcie kulek drewnianych Ø 1,0 cm, klocki drewniane
dł. 1,5 - 0,5cm, koralik w kształcie walca 1,5cm – Ø 1,0cm
- klej szybkoschnący typu „Kropelka”,
- gwóźdź
- cążki boczne, kombinerki stożkowe, lekki młotek
Praca ta może również pełnić rolę pomocy dydaktycznej na lekcji ekologii – odzyskiwanie materiałów wtórnych i zastosowanie ich w zabawkarstwie.